Co když se tělocvičny zavřou?

Cvičení v tělocvičně je právě teď výzva. Na začátku roku musela být studia kvůli Coroně zavřena - nyní znovu. Složitá situace pro zákazníky a provozovatele

Tělocvična je zavřená, ale měsíční poplatek již byl zaplacen? V některých případech pak existuje nárok na náhradu

© Imago Stock and People / HMB Media

Světlo pozdě, tma brzy, zima a často i déšť: venkovní sporty nejsou v současné době příliš zábavné. Aby toho nebylo málo, fitness studia jsou kvůli koróně opět zavřená.

Pro mnohé to znamená, že namísto tréninku v tělocvičně se fitness rohož vyvalí znovu v obývacím pokoji. Vyvstává otázka: Co to znamená pro členství ve studiu? Důležité otázky a odpovědi.

Je nutné zaplatit poplatek, když je studio zavřené?

V zásadě platí toto: Pokud není sjednána služba nabízena, nelze za ni účtovat žádné peníze. V této souvislosti právníci hovoří o právní nemožnosti.

To znamená: Provozovatelům v současné době není povoleno nabízet své služby z důvodu požadavků. To znamená, že zákazníci již nejsou povinni platit své příspěvky. To je upraveno v § 326 německého občanského zákoníku (BGB).

Vidí to tak všechna jídla?

Ne, na pozadí koronové pandemie se někteří soudci domnívají, že vyvstávají nové otázky. Například okresní soud ve Würzburgu v rozsudku (Az.: 1 HK O 1250/20) shledal: „Pandemie Covid-19 spadá do kategorie tzv.„ Narušení
skvělý obchodní základ. “Podle soudců je právní situace často nejasná a kontroverzní, protože soukromoprávní smluvní vztahy jsou pandemií narušeny.

V případě oficiálně objednaného uzavření fitness studia by se tedy nemělo jednoduše předpokládat, že zákazníci mají nárok na náhradu příspěvků. Řízení se týkalo otázky, zda prohlášení o prodloužení smlouvy z důvodu objednávek Corona je protisoutěžní.

Právník Hans A. Geisler z Bielefeldu vysvětluje, že provozovatelé ateliérů se často se svými zákazníky dohodli na velkém počtu kompenzací, aby studio nemuselo podávat návrh na konkurz. „Většina zákazníků byla a je loajální, protože samozřejmě vědí, že je to obtížná situace pro všechny zúčastněné.“

Mohu mít vrácené příspěvky, které jsem již zaplatil?

Pokud členové zaplatili příspěvky předem, mohou mít v zásadě nárok na náhradu za období uzávěrky. Po uplatnění kupónového řešení, které vstoupilo v platnost 20. května, budou zákazníci také muset kupóny přijímat, vysvětluje Robert Bartel, právní poradce Brandenburg Consumer Center. „Alespoň to platí pro všechny smlouvy, které byly uzavřeny před 8. březnem.“

Poukazy lze uplatnit na cokoli, nejen na konkrétní nabídku. Podle zákona musí poukaz uvádět, že byl vydán kvůli koronové krizi. Kromě toho musí obsahovat informace, že zákazník může požádat o výplatu hodnoty voucheru, pokud ji nevyužil do 31. prosince 2021.

Musím přijmout poukaz?

Ne, existují výjimky. Pokud je pro zákazníka nepřiměřené přijmout poukaz, může jej také odmítnout. To také upravuje zákon. Není však vysvětleno, které osobní okolnosti jsou míněny - to bude věcí výkladu.

Podle názoru spotřebitelského centra Brandenburg by platba poukazu mohla být oprávněná, pokud zákazník dokáže, že bez peněz není schopen zaplatit své nájemné nebo účty za energii. Zákazník by to musel odpovídajícím způsobem vysvětlit.

Podle názoru spotřebitelského poradenského centra Bádensko-Württembersko tomu však v tomto ohledu neexistují žádné velké překážky: Zákazníci musí operátorovi studia srozumitelně vysvětlit svoji nepříjemnou situaci. Zákazník nemohl jednoduše požadovat bankovní výpisy nebo speciální dokumenty.

Prodlužuje uzavření smlouvy?

Někteří operátoři v současné době nabízejí prodloužení smlouvy zdarma do doby uzavření. Z pohledu sdružení spotřebitelů Brandenburg to není právně přípustné: „Smlouvy nelze jednoduše změnit jednostranně,“ říká Bartel. „A takové rozšíření by bylo změnou.“ To by v zásadě vyžadovalo souhlas druhé smluvní strany. Jinými slovy, zákazníci mohou tyto nabídky v zásadě také odmítnout.

Okresní soud v Torgau dospěl k jinému závěru (Az.: 2 C 382/19). I zde soud hodnotí koronovou pandemii jako narušení základu podnikání. V této souvislosti je rozumné, aby zákazník přijal odklad členských poplatků během uzavírání související s koronou a zavěsil tento časový rámec tří měsíců po řádném ukončení smlouvy.

Z pohledu Geislera je tedy zcela vhodné upravit smlouvy. „Ani jedna ze dvou stran nepředpokládala a nepovažovala situaci za způsobenou současnou pandemií v době uzavření smlouvy.“

Mohu také nyní ukončit smlouvu?

Každý, kdo již nechce dodržovat svou smlouvu, ji může v zásadě včas ukončit. Z pohledu Bartela pandemie na dohodnutém konci smlouvy nic nemění. Tuto otázku však soud nevyřešil. Neexistuje však žádné zvláštní právo na ukončení - v případě úředně objednaných uzavření - protože pro to neexistuje žádný právní základ.